Аутори:
1. Наташа Кнежевић, Медицински факултет Бања Лука ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Оливера Долић, Медицински факултет Бања Лука ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
3. Željka Kojić, Медицински факултет Бања Лука ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
4. Valentina Veselinović, Медицински факултет Бања Лука ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
5. Огњенка Јанковић, Медицински факултет Бања Лука ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
6. Vladan Mirjanić,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
7. Vanja Krčić, Медицински факултет Бања Лука ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Апстракт:
Uvod: U procesu bijeljenja zuba najveća pažnja se posvećuje izboru adekvatne tehnike izbjeljivanja i optimalne koncentracije agensa, dok je značaj svakodnevne oralne higijene tokom i nakon tretmana bijeljenja često potcijenjen. Kvalitet oralne higijene, zajedno sa higijensko-dijetetskim navikama pacijenta, igraju značajnu ulogu u neposrednom uspjehu i dugoročnoj stabilnosti postignute boje zuba. Cilj ovog rada je bio ispitati uticaj oralne higijene te konzumiranja cigareta i obojenih pića na uspjeh izbjeljivanja endodontski liječenih zuba.
Materijal i metode: U istraživanje je uključeno 30 endodontski tretiranih zuba. U prvoj grupi zubi su bijeljeni walking bleach tehnikom (10 zuba), u drugoj grupi in-office tehnikom (10 zuba), dok su zubi u trećoj grupi bijeljeni kombinovanom tehnikom (10 zuba). Zubi su bijeljeni 30% karbamid peroksidom i 35%vodonik peroksidom. Pacijenti su klasifikovani prema oralnoj higijeni i higijensko-dijetetskim navikama na: dobru/umjerenu/lošu oralnu higijenu, pušače/nepušače i konzumente/nekonzumente obojenih pića. Prije početka i nakon završetka tretmana bijeljenja određena je boja svih zuba primjenom Vita Classic ključa boja. Za potrebe statističke analize podataka, izbijeljeni zubi su analizirani na osnovu skale iz studije Ari-ja i saradnika.
Rezultati: Na osnovu rezultata Fisherovog testa je utvrđeno da postoji statistički značajna razlika (p<0,05) između uspjeha bijeljenja i zuba s dobrom, umjerenom i lošom higijenom. Na osnovu rezultata Fisherovog egzaktnog testa nije uočena statistički značajna razlika između pušača i nepušača, kao ni kod konzumenata i nekonzumenata obojenih pića.
Zaključak: Uspjeh izbjeljivanja endodontski liječenih zuba zavisi od oralne higijene pacijenta. Međutim, pušenje i konzumacija obojenih pića nisu imali uticaj na proces izbjeljivanja.
Кључне речи:
: karbamid peroksid, vodonik peroksid, bijeljenje, oralna higijena, pušenje, obojena pića
Тематска област:
СИМПОЗИЈУМ Б - Биоматеријали и наномедицина
Датум пријаве сажетка:
18.07.2025.
Конференцијa:
Contemporary Materials 2025 - Savremeni Materijali